Skoči na glavno vsebino

SloveniaSkills in EuroSkills

2010–

Na Centru RS za poklicno izobraževanje že od leta 2010 vsaki dve leti organizirajo nacionalno tekmovanje v poklicnih spretnostih SloveniaSkills. Tekmovanje je namenjeno mladim do 24 let.

Nabor panog je zelo širok, dijaki in študentje ŠC Škofja Loka pa sodelujejo v panogah: pohištveno mizarstvo, stavbno mizarstvo, CNC-rezkanje.

V nekaterih panogah potekajo predtekmovanja. Tekmovanje SloveniaSkills poteka štiri dni, peti dan sledi slavnostna razglasitev. Zmaga tekmovalcem in tekmovalkam prinese vstopnico na evropsko tekmovanje EuroSkills, ki poteka izmenično vsako drugo leto.

CNC-rezkanje

CNC-rezkanje je postopek odstranjevanja materiala z uporabo računalniško vodenega stroja CNC-stroja, opremljenega s posebnim rezalnim orodjem.

Ta tehnologija omogoča natančno in ponovljivo obdelavo različnih materialov, kot so kovine, les, plastika itd. CNC- rezkanje se pogosto uporablja za izdelavo kompleksnih in natančnih geometrijskih oblik, ki jih je težko ali nemogoče doseči z ročnim rezkanjem.

Ta panoga je ključna v industriji proizvodnje, inženiringa, avtomobilizma, letalstva ter pri izdelavi prototipov in končnih izdelkov.

Pohištveno mizarstvo

Slovenija je ena izmed najbolj gozdnatih držav na svetu. Ljudje so les od nekdaj znali ceniti in uporabiti kot gradbeni material.  Še posebej je cenjen v notranjih prostorih, saj ustvarja največjo toplino doma. Na njem spimo, nanj zjutraj stopimo, nanj sedemo, na njem si režemo kruh, nanj odlagamo, vanj shranjujemo.

Pohištveni mizar tu nima meja, mnogokrat izpolni še tako nenavadne želje. Intuicija, oblikovanje, iznajdljivost in natančnost pri delu so največje odlike pohištvenih mizarjev.

Pri svojem delu pohištveni mizar uporablja ročno orodje in različne stroje, strojčke in pripomočkev. A ti ne delajo sami, le če mizar hoče in zna, zmore dati lesu tisti čar, ki vas bo pritegnil.

Stavbno mizarstvo

V Sloveniji, v osrčju gozdov, nadaljujemo tradicijo predelave lesa in izdelujemo stavbno pohištvo, ki zajema okna, vrata, drsne stene, stopnice in še marsikaj.

V preteklosti so večinoma obdelovali masiven les. Iz hloda so izrezali plohe in druge elemente, jih posušili in nato obdelovali. Z vezmi, čepi ali mozniki so elemente povezali v različne izdelke. Lepljenje lesa pa je povzročilo velik tehnološki preskok v predelavi lesa. Za leseno stavbno pohištvo je to pomenilo predvsem večje dimenzije in večjo dimenzijsko stabilnost.

Dogajanje 

Na EuroSkillsu 2021 tudi ŠC Škofja Loka

Na EuroSkillsu 2021 tudi ŠC Škofja Loka

EuroSkills je največji dogodek združenja WorldSkills Europe, ki ga sestavlja 30 držav članic. Zgodi se na vsaki dve leti in je namenjen promociji poklicnega izobraževanja in …

EuroSkills 2014

EuroSkills 2014

Na slovenskem izboru za Euroskills v Novem mestu...