Skoči na glavno vsebino

Na spletnem seminarju EAfA predstavili dolgotrajno VET-mobilnost

V ponedeljek, 18. novembra 2024, smo sodelovali na spletnem seminarju, ki ga je v okviru združenja EAfA organizirala skupnost za učno mobilnost vajencev EAM – European Apprentice Mobility.
Na seminarju sta sodelovala Bine Peternelj, dijak 4. Na, ki je kot primer dobre prakse predstavil dolgotrajno – 90-dnevno VET-mobilnost (prakso) v Nemčiji, ki se je je v okviru programa Erasmus+ udeležil v šolskem letu 2023/24, in Tadej Gartner, koordinator združenja EAfA na ŠC Škofja Loka, ki je predstavil vajeništvo v Sloveniji na nacionalni in lokalni ravni. Predstavila sta tudi naš šolski center kot center z največ vajenci v Sloveniji in ga tako promovirala tudi na evropski ravni.

Bine je s predstavitvijo še posebej navdušil predstavnika Evropske komisije (EK), saj je odlično predstavil prednosti vajeniške oblike izobraževanja in dolgotrajne VET-mobilnosti za dijake vajence. Poleg tega je bil tudi edini od dijakov vajencev – aktivnih udeležencev seminarja, ki je bil na praksi tako dolgo, za kar je prejel še posebno 👏 pohvalo tako predstavnika EK kot tudi moderatorja seminarja in koordinatorjev projektov mobilnosti.

Bine ✨, najlepša hvala za sodelovanje, tvojo prizadevnost in tvoj trud. Res pohvalno. 💪 😊 🔥 

Bravo. 🌟 Čestitamo!

Lesarji začeli s projektom Rastem s knjigo 2024/25

Na Srednji šoli za lesarstvo smo že začeli z dejavnostmi v okviru nacionalnega projekta za spodbujanje branja Rastem s knjigo

Več o tem, kaj vse počnemo, si boste lahko prebrali kasneje, tokrat pa predstavljamo darilno knjigo, ki jo v projektu Rastem s knjigo prejmejo vsi dijaki 1. letnika: to šolsko leto je to knjiga Orfejeva lira, ki sta jo napisala Aksinja Kermauner in Silvester Vogrinec.

Knjiga, ki izšla pri založbi Miš, je leta 2023 prejela nagrado The White Ravens / Bele vrane (izbor najboljših mladinskih knjig iz svetovne produkcije), ki ga podeljuje Mednarodna mladinska knjižnica v Münchnu. Izposodite si jo lahko tudi v knjižnici SŠL.

Besedilo in foto: Irena Jenko

Založnik o knjigi

Gimnazijka Evi se iz pridne in poslušne deklice, ki se vedno prilagaja in strinja, v nizu neprijetnih življenjskih dogodkov v šoli in doma, s pomočjo treninga karateja oblikuje v odločno, borbeno dekle, ki misli s svojo glavo in se upre mladostniškemu nasilju. Dogajanje je postavljeno v mesto Ptuj, ker pa se izkaže, da je protagonistka preko babice povezana z daljno preteklostjo, bralec izve tudi precej podatkov o rimski Petovioni. Zgodba na različnih ravneh temelji na boju med dobrim in zlim. Tokrat so temne sile z Evino pomočjo premagane oz. ustavljene, a konec daje slutiti, da se bo boj še nadaljeval.

Skrivnostna in napeta knjiga začenja novo serijo Srebrna sekira, v kateri sta moči prvič združila priznana avtorica za otroke in mladino Aksinja Kermauner in pisatelj ter mojster borilnih veščin Silvester Vogrinec, ki sodi med začetnike športnega romana pri nas.

EPAS: spletno srečanje z dijaki, mentorji in evropskim predstavnikom

V četrtek, 14. novembra 2024, smo se udeležili prvega spletnega srečanja  z dijaki in mentorji, sodelujočimi v programu EPAS, v šolskem letu 2024/2025, ter ekipo v Ljubljani.

Iz Bruslja se nam je pridružil Janez Vouk, uslužbenec EP, ki je orisal vlogo in delovanje evropskih institucij ter pomembnost aktivnega državljanstva. Predstavil je tudi svoje videnje aktualnih dogodkov v povezavi z EU, še posebej v luči izida ameriških volitev in kriznih žarišč po svetu. Nagovoril je mlade k večjemu zanimanju za evropsko zadeve, da bi tako postali še aktivnejši državljani EU.

V nadaljevanju so predstavniki EPLO Ljubljana in IPM Inštituta predstavili program predvsem dijakom, saj smo se učitelji mentorji z njim že seznanili na seminarju za učitelje v Hiši EU v Ljubljani.

Nekaj dijakov se nam je pridružilo pri skupinski udeležbi na srečanju v učilnici, nekateri pa preko povezave s pametnim telefonom oz. preko računalnika od doma.

Na srečanju je sodeloval tudi učitelj in mentor dijakov Tadej Gartner.

Več o vsebini srečanja pa v prilogi (.pdf) in galeriji.

Karierni dan na VSŠ

Karierni dan na Višji strokovni šoli ŠCŠL, izveden 7. novembra 2024, je udeležencem ponudil edinstveno priložnost za vpogled v zaposlitvene trende, praktično izobraževanje ter mednarodne možnosti sodelovanja. Program se je začel z uvodnimi nagovori in predstavitvijo dneva. V prvem delu so strokovnjaki iz ZRSZ, ŠOS in VSŠ predstavili zaposlitvene trende, organiziranje študentov ter aktivnosti, povezane z Erasmus+ in Skupnostjo VSŠ.

Po kratkem odmoru za kavo je sledila okrogla miza, na kateri so predstavniki podjetij in mentorji spregovorili o pomembnosti praktičnega izobraževanja. Kasneje so podjetja Iskra Mehanizmi, Alples in Solinair predstavila svoja delovna okolja in priložnosti za študente.

Karierni dan se je zaključil z vpogledom v inovativne projekte šole, kot so robotika in 3D-skeniranje ter povzetkom srečanja.

Besedilo: dr. Aleksander Kustec

Foto: mag. Igor Hanc, Alojz Zupančič

Dogodek – Vključi (v)se v Erasmus+: pravičnost in enakost v edukaciji

Dogodek – Vključi (v)se v Erasmus+: pravičnost in enakost v edukaciji

Srečanje iz serije spletnih dogodkov »Vključi (v)se v Erasmus+«, je tokrat potekalo na temo pravičnosti in enakosti v edukaciji.

Z nami je bil dr. Slavko Gaber, izredni profesor sociologije vzgoje na UL Pedagoški fakulteti.

Dogodek je potekal v spletni obliki v torek, 12. novembra 2024, med 14.00 in 15.30.

O vsebini dogodka:

Družbene neenakosti, ki izvirajo iz različnih okoliščin učečih se oseb (kot na primer: nizek socialno-ekonomski status, geografska lokacija, etnična pripadnost ali migrantsko ozadje, spol, posebne potrebe, izobrazba staršev ipd.), vplivajo tudi na izobraževanje. Raziskave tako kažejo, da se družbene neenakosti odrazijo v izobraževanju že v zgodnjem otroštvu (Education at Glance, OECD, 2024).

Zato smo se v sklopu predavanja dotaknili vprašanj pravičnosti in enakosti v izobraževanju ter vloge šole kot domnevnega mehanizma odpravljanja oz. zmanjševanja družbenih neenakosti.

EPAS na strojni se začenja

V ponedeljek, 11. novembra 2024, smo se prvič v tem šolskem letu sestali  z dijaki, ki želijo sodelovati v programu EPAS – Šola ambasadorka evropskega parlamenta. Prijavilo se jih približno 40, na sestanku pa jih je bilo zaradi drugih obveznosti nekoliko manj. V programu letos sodelujejo tudi vsi dijaki, ki sodelujejo v programu Erasmus+. Sestanka smo se udeležili tudi vsi mentorji programa EPAS, in sicer Petra Žemva, Erna Klanjšek Tomšič, Ana Vidic, Tea Kavčič in Tadej Gartner.

Na sestanku smo dijake obvestili o poteku programa in učnem gradivu oz. področjih EU, ki jih bomo obravnavali v okviru programa. Dijaki bodo razdeljeni po skupinah glede na njihov interes in področja,  na katerih bi radi svoje znanje o EU še posebej poglobili.

Lesarji na obisku v podjetju SCM Adria

V petek, 8. novembra 2024, so bili dijaki 5. Ml in 4. Al na obisku v podjetju SCM Adria.

Ogledali so si predstavitev podjetja SCM in predstavitev lesnoobdelovalnih strojev.

Besedilo in foto: Jožef Gregorc

sLOLvenski klasiki v živo na strojni

V sredo, 6. novembra 2024, je dijake strojne šole s predstavo sLOLvenski klasiki v živo navdušil komik, pisatelj in prevajalec Boštjan Gorenc – Pižama.

Gorenc je s svojo energijo, domiselnimi priredbami in humorjem poskrbel, da so dijaki in učitelji literarna dela slovenskih velikanov, kot so Prešeren, Cankar, Levstik in drugi, doživeli na nov in svež način, zraven pa se tudi nasmejali.

Dostopnost