Skoči na glavno vsebino

AKD: civilna zaščita in strojniki

V četrtek, 24. oktobra 2024, se je naši šoli v okviru aktivnega državljanstva odvijalo predavanje predstavnikov škofjeloške Civilne zaščite in predstavitev enote Infokoma – za dijake tretjih letnikov vseh programov.

V prvem delu so dijaki spoznavali sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. V drugem delu pa so člani Infokoma dijakom pokazali svojo opremo in predstavili delo na terenu.

Besedilo in foto: Petra Žemva

Znanja in spretnosti za prihodnost, mreženje danes

Evropska komisija nas je kot podpisnika Pakta povabila na dogodek za mreženje, namenjen članom Pakta. Dogodek je potekal na spletu v sredo, 23. oktobra 2024, od 10. do 15. ure.
Zainteresirane organizacije in novi člani smo imeli priložnost, da izvemo več o paktu, njegovih prednostih in dejavnostih. Dogodek je ponudil platformo za individualne dogodke ali dogodke v manjšem formatu za mreženje, ki pomagajo združiti moči za izboljšanje in prekvalifikacijo znanj in spretnosti.
Dopoldanski del je potekal v okviru dinamičnega plenarnega zasedanja in z interaktivnimi predstavitvami praktičnih informacij. Na seji so bili predstavljene tudi najnovejše posodobitve članstva in poudarjen pomen aktivnega sodelovanja v letni raziskavi Pact for Skills, v kateri bodo člani pakta delili svoje poglede. Predstavitve so zajemale postopek pregleda obveznosti in izpostavile uspešne pobude novih regionalnih partnerstev. V panelni razpravi je bil obravnavan razvijajoči se prostor usposabljanja in izpopolnjevanja na daljavo, s poudarkom na bistvenih kompetencah za hibridna delovna okolja in najboljših praksah za spletno učenje.
Popoldne smo se udeleženci udeležili praktičnih informativnih sestankov in se povezali s kolegi udeleženci, tako da smo lahko načrtovali individualne sestanke za mreženje glede na svoje interese in razpoložljivost.

Poslovni zajtrk 2024 je uspel

V torek, 22. oktobra 2024, smo v Šolskem centru Škofja Loka pripravili ☕💼 poslovni zajtrk konzorcija podjetij za spodbujanje kakovosti tehniškega izobraževanja, na katerega smo povabili predstavnike podjetij z Loškega in širše regije, lokalne skupnosti in gospodarske ter obrtno-podjetniške zbornice.
Zbrane je najprej nagovoril dr. Martin Pivk, direktor ŠC Škofja Loka. Poudaril je pomen sodelovanja med izobraževalnimi ustanovami in 🏢💼📈 gospodarstvom.
Župan občine Škofja Loka Tine Radinja je v svojem nagovoru izpostavil skupen cilj – to je visoka 📚🔧 raven znanja in posledično uspešno gospodarstvo v občini.
O dobrih zgodbah preteklega leta so v svojih nagovorih spregovorili tudi ravnatelji posameznih šol oziroma enot šolskega centra.
V drugem delu je dr. Jana Arbeiter s Fakultete za družbene vede UL predstavila uvajanje 📜✅ mikrodokazil, ki se osredotočajo na formalno pridobivanje specifičnih znanj in veščin in jih je mogoče pridobiti v krajšem času. Odpirajo pot v inovativno učno okolje in so zato dodana vrednost utečenim oblikam poučevanja.
Vrhunec dneva pa je bil podpis 🤝📃✍️ dogovora o nakupu novega CNC-stroja za razrez lesa s podjetjem Lestroj, kar bo dodatno okrepilo tehnično opremljenost našega centra.
Dogodek se je zaključil z mreženjem ob kavi.
Hvala vsem sodelujočim in partnerjem za uspešno sodelovanje.

Lesarji na obisku v podjetju Leitz

V ponedeljek, 21. oktobra 2024, so se dijaki 2. Al odpravili na strokovno ekskurzijo v kranjsko podjetje Leitz. Ogledali so si delavnico ter poslušali predavanje o novostih pri rezilnem orodju.

 

Besedilo in foto: Igor Jelovčan

 

Na fotografiji so dijaki.

Zmaga v naravi: vrhunski uspeh na orientacijskem teku

Luka Seljak, dijak 4. Al, je tekmoval na državnem prvenstvu v orientacijskem teku. Tekmovanje je bilo 8. oktobra 2024 v Sv. Juriju ob Ščavnici. Na razdalji 5520 metrov je v svoji kategoriji dosegel prvo mesto. Za nameček je to njegov tretji zaporedni naslov državnega prvaka.

Čestitamo.

Besedilo in foto: Andreja Mlakar

Usposabljanje osebja na Finskem

V okviru projekta UTB V smo izvedli prve mobilnosti osebja. Direktor zavoda, ravnateljica SŠS, organizatorka IOD in koordinator projekta so se usposabljali na šoli WinNova, partnerski šoli BIC Ljubljana, ki je usposabljanje in celotno mobilnost organiziral. V skupini je bilo 18 članov iz šestih šol.
Dejavnosti, ki jih je organizirala šola WinNova, so potekale na treh izobraževalnih organizacijah, najprej na univerzi TAMK (univerza za uporabne znanosti), nato na srednji šoli WinNova, ki izobražuje za podobne programe kot naš šolski center in na koncu še na srednji šoli Keuda, ki ima poudarek na izobraževanju odraslih.
Šole so udeležence seznanile z izobraževalnim sistemom na Finskem, delom na univerzi s poudarkom na fleksibilnosti izobraževalnih procesov za redne in izredne študente, kako potekajo procesi vodenja in financiranja, kako izvajajo izobraževanje odraslih in kako poteka mednarodno sodelovanje ter mednarodna mobilnost v okviru programa Erasmus+.
S šolo organizatorko WinNova in srednjo šolo Keuda smo se dogovorili za nadaljnje sodelovanje na področju izmenjav osebja in dijakov. Univerza TAMK je pripravljena sodelovati z našo šolo na področju širjenja dobrih praks – predavanja njihovih učiteljev na tematiko izobraževanja kot tudi možnosti izvedbe sledenja na delovnem mestu (job shadowing) za naše učitelje.
Zadnji dan pa smo si ogledali še znamenitosti prestolnice Helsinki.
Predstavitve si lahko pogledate v prilogi, v galeriji pa nekaj utrinkov z mobilnosti.

Dostopnost